Egérirtás
Az egerek és a patkányok bizony rengeteg problémát okoznak nem csak a sima háztartásokban, de üzemekben, gyárakban is egyaránt. Ráadásul, ha egy rágcsálót láttunk, akkor bizony biztosak lehetünk abban, hogy több is a közelben van. Nem csak éjszaka kaparászásukat lehet hallani, de itt ott még az ürülékükkel is találkozhatunk. Ekkor bizony már több holmink szét lesz rágva az adott területen. Ezek mind-mind arra utalnak, hogy illetéktelen behatolóval van dolgunk az otthonunkban. Már csak az a kérdés, hogy egér, vagy patkány költözött be hozzánk. Mit tehetünk, hogy mielőbb megszabaduljunk a kéretlen vendégektől, és több kárt már ne okozzanak? Azt tudni kell az egerekről, hogy fészket építenek családjuk számára. (KÉP)Vonzza őket az élelem, a meleg, és a menedék.
Ezt keresik az emberek otthonában, ezért vándorolnak be kéretlenül hozzánk. Ezek a kis cuki egerek, akikre sokan az „ártatlan” jelzőt is használják bizony több milliós károkat is tudnak produkálni nekünk. Attól függően, hogy hol vernek tanyát. Nagyon gyorsan szaporodnak vemhességi idejük 18-24 nap. Akár 9-15 fiat is kölykezhet egy anya. Utódai 13 napig vakok és 8 napig csupaszok. 18 napos korukra az egerek elválasztódnak.

Tehát nagyon szapora az egér populáció. De nem csak az anyagi károk okoznak nekünk fejtörést. Fertőzéseket, betegségeket is terjesztenek, melyek ránk emberekre nézve, akár halálos kimenetelt is jelenthetnek. Apró lábacskájukkal mindent megfognak, nem válogatósak, és ha egy emberi táplálék közelébe kerülnek, melyet aztán mi mosatlanul tisztítás nélkül megeszünk, megiszunk, úgy ezen csöpp ártatlanságok az általuk terjesztett fertőzések következtében bizony emberi áldozatokat is képesek szedni életük során.
Szinte bármin átrágják magukat, ezenkívül megrágcsálhatják a vezetékeket, a könyveket, a játékokat, vagy bejuthatnak a szekrényekbe, és megrágcsálják az élelmiszereket, de még a műanyag edényeket is.
Az egerek ráadásul vizelet- és ürüléknyomokat hagynak maguk után, amelyek baktériumokat és vírusokat tartalmaznak.
Koszos, bosszantó, gyors, és veszélyes. Ezek a házi egér fő jellemzői, akiknek ha nyomára bukkanunk háztartásunkban fontos, hogy hamar leszámoljunk velük. Az első ránézésre cuki, aranyos állatka rengeteg kórokozót terjeszthet, és általában az élelmiszerek miatt merészkednek az ember közelébe. Így magas kockázata van annak, hogy megfertőzik a táplálékot, amit utána mi, vagy gyermekeink elfogyasztanak. Ebben az esetben az egérirtás az egyetlen megoldás.
A rágcsálók az emberre is átvihető betegségek széles skáláját hordozhatják. Ha azt gyanítod, hogy egerek vannak otthonodban, ne aggódj, számos módja van annak, hogy ne csak megelőzd, hanem meg is szabadulj végleg az egerektől. Most megtudhatod, hogyan szabadulhatsz meg az egerektől, valamint azokat a módszereket is feltérképezzük, amelyekkel távol tarthatod őket!

Az egerekről röviden: életmód, veszélyek
A házi egér - hossza 7-10 centiméter, a farok rövidebb a törzsnél, testtömege pedig körülbelül 30 gramm. Füleik az egér méretéhez képest nagyok, a szemek pedig feketék. Az egerek akár 30 centi magasra is képesek ugrani egy sík felületről, és képesek felszaladni durva függőleges felületeken, például fán. Akrobata módon futva követhetnek egy kábelt vagy drótot a házba.
Mindemellett elképesztően érzékeny a hallásuk, a szaglásuk, a tapintásuk és az ízlelésük. A látásuk nem túl jó, de a többi érzékszervük kiváló. Az egerek 6-10 hetes korukban válnak ivaréretté. A nőstények egy év alatt 5-10 almot hoznak világra, amelyek egyenként 5-6 kölyökből állnak. Bár a házi egér csak 9-12 hónapig él, egyetlen termékeny nőstény pillanatok alatt egész egérinváziót hozhat létre, így az egérirtás nem várathat magára!
Az egereknek folyamatosan rágniuk kell, hogy metszőfogaik ne nőjenek túlságosan. Számos dolgot képesek átrágni, többek között fát, gipszkartont, szigetelést, műanyagot, gumit, vinilt és szigetelőhabot. A falak vagy a padlás szigetelésében is fészkelnek. Összességében az egyetlen megoldás a profi, és szakszerű egérirtás.

Milyen gyorsan szaporodik az egér
Rendkívül szaporák, meleg helyen egész éven át szaporodnak. Egy-egy egérpárnak optimális körülmények között évente 1 000 ivadéka is lehet. Évente 5-6 alkalommal kölykeznek, szexuális érésük gyors, két hónap alatt már ivarérettek. A nőstény egér kb. 2 hónapos korában ellik először, életében átlag 6 alkalommal. Az utódok száma almonként 6-13, átlagosan 6. Fészkeiket papírral, ronggyal, vattával vagy növényi részekkel bélelik ki. Elszaporodásuk mértéke a zavartalan fészkelés lehetőségétől és a táplálék mennyiségétől függ. Élettartamuk 2-4 év, de a többség jóval előbb elhullik.
A leggyakoribb egér fajták
A házi egér az épületekbe aktív és passzív úton egyaránt bejuthat, de a raktárakba általában a göngyölegekkel, passzív módon kerül be. A güzüegér nyáron a szabadban él, télen pedig a zárt térbe húzódik be.
A hatásos egérirtás módszerei
Noha vannak különböző otthon kivitelezhető megoldások, fontos, hogy felkeress egy profi szakembert, aki segít a hatékony irtásban!
A szakember meg fogja vizsgálni honnan jutnak be az egerek a házba, és készít egy tervet arról, hogyan történjen az egerek irtása. Tudni kell, hogy az egerek a falban csak elbújnak, ott élelmet nem találnak, tehát meg kell találni azt az útvonalat, amelyet a táplálékszerzés céljából használnak. Ha ezt sikerült behatárolni, különböző csapdákat ajánlott használni befogásukra.
Ezek lehetnek
- mechanikus egércsapdák
- mérgezett étellel ellátott csalétkek
- ragasztós csapdák
- ultrahangos rágcsálóriasztók
Utóbbiról fontos tudni, hogy a kibocsátott ultrahang ütközik a falakba, így olyan otthonokba nem nagyon ajánlott, ahol kisebb szobákra van a ház osztva. Ha mindenképp ezt a módszert szeretnéd mégis használni, akkor érdemes a ház minden helyiségébe beszerezni egyet!