A csótányok régóta lépten nyomon kísérik életünket. Korábban nem törődtek velük, nem tulajdonítottak a bogaraknak nagy jelentőséget, pedig a kis apró lábak bizony mindenben mászkálnak. Igazolt, hogy a fertőző megbetegedések terjesztésében is szerepük van.
Adatokkal alátámasztott tény, hogy a csótánynak a higiéniás élelmiszertárolás, és elkészítő helyeken sincs keresni valójuk. Nem csak az undor miatt, hanem a fertőzések megakadályozása végett is. A csótányok fénykerülő, rejtőzködő rovarok. Egy ajtó nyitódása, egy lámpa felkapcsolása, és iszkiri szaladnak a rejtekbe.

Mikor észrevesszük őket, akkor már nem csak egy csótánnyal kell számolnunk. Szeretik a meleget 20-30 C között érzik jól magukat. Ébrenléti idejükben folyamatosan táplálék után kutatnak. Bármit megesznek, ami az útjukba kerül. Mindenevők, így a növényi és állati eredetű táplálékot is elfogyasztják, de nem vetik meg a papírt, szövetet, a szemetet, és az ürüléket sem. Nem okoz gondot a csótánynak a fertőző anyagok elfogyasztása sem. Ebből adódóan az embernek közvetlen fogyasztásra szánt táplálékainál különösen veszélyes a csótányok felbukkanása a fertőzések miatt.

A csótány ürüléke, váladéka okozhat allergiás reakciókat, de gyomor- és bélrendszeri megbetegedéseket is eredményezhet az általuk terjesztett mikroorganizmusok terjesztése okán. Gyakran előfordul, hogy a társasházak lakásaiba a fővezetéken keresztül szóródnak szét, ebből adódóan rendszerint szennyezett helyekről érkeznek az otthonokba, mint például csatorna, szemét- és hulladéktárolók stb. A csótányok ritkán éheznek, ha mégis sor kerülne erre, akkor heteket is kibírnak táplálék nélkül. Viszont folyadék nélkül már nem tud meglenni. Ennek hiányában napok alatt elpusztul. Ezért vannak felfedezhető példányok a vizesblokkok környékén. Mikor este kimegyünk ezen helységekbe, és felkapcsoljuk a villanyt egy-egy példányt rajtakaphatunk, de ekkor már véletlenszerű napközbeni felbukkanásokat is tapasztalhatunk. Szeretnek ajtófélfa takarólécek mögé, kanapé támlák, érintkezés pontjai közé, rések, repedések közé bújni, bekuckózni estig, amikoris végre kiajzhatnak és megkezdődhet a táplálék utáni kutatás.
A három legfontosabb faja, amely Magyarországon is megtalálható
Német csótány

Előfordulási helyei a kórházak, bölcsődék, iskolák, üzletláncok, bevásárlóközpontok, vendéglátó egységek, társasházak, családiházak. Gyakorlatilag csak a kültéri helyeken nem találkozhatunk velük, mert a csótányok számára igen fontos a pára, és hőmérséklet. Érzékeny a 20 C alatti hőmérsékletre. Ez a fajta képes még a mennyezeten is járni, így ha ott látunk egy példányt, már tudhatjuk, hogy ehhez a fajta csótányhoz van szerencsénk. A német csótány 13-16 mm hosszúra nő meg. Színük a világostól a sötétbarnáig terjed.
Konyhai csótány

A Konyhai csótányt még szokták hívni: közönséges csótánynak, vagy konyhai sváb, vagy svábbogárnak is. Az egyik legelterjedtebb kártevő rovarfaj. A kifejlett példányok elérhetik a 20–27 mm-es hosszúságot is. Sötétbarnás, vöröses, feketés színük csak még rémisztőbb külsőt kölcsönöz az utálatnak örvendő kis sötét csótánynak. Zömökebb alkatú, mint társai. Rossz hír, hogy előfordulási helye kizárólag az emberi élőhelyek, városok. Mint társai a konyhai csótány is mindenevő. Apró szőrrel borított lábaival az élelmiszerkészleteinket beszennyezi, mivel a bomló hulladék fogyasztás során a romlott ételekről, és a szennyvízhálózatról rátapadt kórokozókat átviszi ételeinkre. Ez a faj sem kivétel, ha az éhezésről van szó. Kiválóan hetekig elviseli, viszont víz nélkül a konyhai csótány is csak pár napig bírja.
Amerikai csótány

Az amerikai csótány nem csak szerény hazánkat hódította meg, de az egész világon előfordul. Neve alapján azt gondolhatnánk, hogy Amerikából érkezett csótányfajról van szó, de nem így van. Származási helyét tekintve eredeti otthona Afrika. Hajókon utazott át a 15. században, hogy meghódítsa Európát, és tovaterjedjen. Előfordulása a városokban tapasztalható. Főleg közintézményekben, és nagyobb bevásárlóközpontokban, kórházakban, kifőzdékben, iskolákban, óvodákban, bölcsődékben. Ezen intézmények intenzíven kötelesek védekezni ellenük, de mind hiába. Az amerikai csótány a túlélésre lett tervezve. Sikeresen veszi fel a harcot a mérgekkel szemben, és ellenállóképessége az összes többi fajéhoz képest a legmagasabb. Méretük 2–4 centiméter közötti. Tovaterjedését szárnyai tökéletesen kiszolgálják, jól repül. Ő az egyetlen, aki szárnyait repülésre használja. A nőstények kokonjaikat laza földbe ássák el, és álcázzák vagy különféle résekbe jól elrejtik. Bizonyos idő múlva kikelnek a fiatalok, akik azonnal futni tudnak, és rögtön biztonságos helyre menekülnek, ha fény esik rájuk. Az amerikai csótányok vegyes táplálkozású, fénykerülő, melegkedvelő rovarok.

A hatásos csótányirtás módszerei
A csótány előfordulása miután ennyire gyakori, az irtásuk sosem ér véget. Valahol lesz mindig egy lakás, aki nem akar, vagy tud részt venni, vagy a tulajdonosát nem lehet utolérni, mert külföldön él/tartózkodik, és így adott lakásban nem tud megtörténni a szükséges permetezés és gélezés. A csótánnyal fertőzött területeket leggyakrabban mostanában a géles technológiával szokták irtani. Ezt azért részesítik előnyben, mert viszonylag tiszta módszer. A csótány elfogyasztja a mérget, és elpusztul. A lakás a gél pöttyökön kívül tiszta marad. Az elpusztult csótány egyedek feltakarításáról, eltűntetéséről természetesen a lakónak, tulajdonosnak kell gondoskodnia. A másik módszer a permetezés, amikor a felületre méreg permet kerül, amellyel a csótány áthaladása során érintkezik, és ezután elpusztul.
Ezt az eljárást kisállattal rendelkező fertőzött helyeken nehézkes megoldani. Nem is javasolt. Illetve sokan azért sem szeretik, mert kisgyermek van a lakásban, és nem kivitelezhető távoltartása a méreg permettől. Illetve a permetsáv a bútor alsó talajjal érintkező részén zavarhatja a tulajdonos esztétikum, és tisztaság érzetét. Így ezen eljárást inkább üzemi konyhákban, közintézményekben szokták alkalmazni, ahol a fertőzöttség a lakásokhoz képest jóval nagyobb. Ezeken a helyeken a leg célravezetőbb a csótány invázió megszüntetésére mindkét módszer váltott alkalmazása.
Jó tudni, hogy ahol a csótány megjelent, ott az egész házat, blokkot, tömböt egyszerre érdemes kezelni, hogy az újra fertőződést elkerüljük, amennyiben ez nem megoldható, úgy csak azt értük el, hogy a rovarok átmenekülnek a tömbön belül egy méregmentes zónába, ahol tovább tudnak szaporodni. Mivel a csótányoknak a magas hőmérséklet igen fontos, így ősszel, és télen kizárólag épületen belül tudnak tovább terjedni.