Darázsirtás
Rengeteg különböző féle darázsfaj létezik, melyek nagy részt hasonlítanak egymásra és csak kisebb különbségek melyekben különböznek egymástól. Mindenképpen győződjünk meg arról, hogy nem méhekkel van dolgunk.

A méhek sötétebb, feketés-barnás színű, szőrös kis rovarok. Fajgazdagságuk több, mint 1000. A fullánkjuk végén kampó van, így amikor védekezéskét szúrnak, utána a potroh leszakadás miatt nagyon rövid időn belül elpusztulnak.

A méhcsípésnél nagyon fontos, hogy mihamarabb eltávolítsuk a fullánkot és a méregzsákot! Fontos, hogy még véletlenül se nyomjuk össze a méregzsákot, mert azzal azt a méreganyagot is a szervezetbe fecskendezzük, ami esetleg még nem ürült ki belőle.
A darazsak fajgazdagsága több mint 2000. Színük sárga-fekete, és kevésbé szőrösek. Fullánkjuk szúrás után nem szakad le, így többször is támadhatnak. Harciasak. A darázscsípés utáni bőrreakció természetes, az viszont nem mindegy, hogy milyen jellegű a fellépő tünet. Mivel egészen az ártalmatlan kipirosodott duzzanattól a fulladásig széles skála mutatkozhat. Amennyiben súlyosabbak a tünetek azonnal orvosi segítséget kell kérni! Enyhe tünetnek a kipirosodást, duzzanatot, amely 1-5 cm átmérőjű, és a melegebb tapintású bőrt értjük.

Minden, ami e felett van azonnali orvosi ellátást igényel: szapora pulzus, szívritmuszavar, shock, légszomj, zihálás, légzésleállás, 10 centiméteres duzzanat, ödéma az arcon, szájon nyelven, test szerte csalánkiütés, viszketés, hasi görcsök, hasmenés, hányinger, hányás fejfájás, tudatzavar, halálfélelem. Az allergiás reakció igen gyorsan bekövetkezik a csípés után kb. fél óra múlva már tapasztalható, viszont akkor nincs habozni való idő azonnal mentőt kell hívni. Szintén azonnal orvoshoz kell fordulni, ha valaki lenyelt egy darazsat, mert a garatban kialakuló duzzanat elzárhatja a légutat és halált is okozhat. Ebben az esetben 30 percet se várjuk, hogy megnézzük kialakul-e allergiás reakció, mert azonnal orvosi segítget kell kérni!
Tehát a darázscsípés nem játék! Az otthonunkban fellelhető darázsfészek pedig folyamatos veszélyforrás a család minden tagja számára!
A hím darazsaknak nincs, a nőstényeknek van háromágú fullánkja, mégis több csípést túlélnek, mert rugalmasabban kapcsolódik fullánkjuk a torhoz, így könnyebben ki tudják húzni a szúrás után és nem pusztulnak el. Mindenféle rovarcsípésnél méreganyag kerül a szervezetbe, ami különböző mértékű reakciót vált ki az aktuális áldozatból.

Hazánkban főként a német és a kecskedarázs okoz problémát, amikor az emberek lakóterébe költöznek. A kecskedarázs, vagy más néven közönséges darázs (Vespula vulgaris), a Hymenoptera rendbe és a Vespidae családba tartozó rovarfaj. Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában honos, de számos más területen is megtalálható, Színük fekete-sárga, méretük 10-15 mm körül van, ez alól kivétel a királynő, ami jóval nagyobb és hosszúkásabb. Általában egy királynő dolgozik a család és a kolónia kialakításában, ami kedvező feltételek mellett akár 5-6 ezer egyedből is állhat. Nyár végére, ha nem zavarja meg őket semmi, addigra már óriásfészket építettek. A kecskedarázs tápláléka változatos. A felnőtt darazsak elsősorban cukros anyagokat, mint például gyümölcsleveket és nektárt fogyasztanak, míg a lárvák húsevők, és a felnőttek által hozott rovarokkal, elhullott állatokkal, vagy emberek által az asztalon hagyott, vagy kidobott élelmiszerekkel táplálkoznak. Fontos számukra, hogy élelmük magas tápértékű vagy magas fehérje tartalmú legyen. A darazsak gyakran láthatóak emberi tevékenységek közelében, mivel a szemét és az élelmiszer-maradványok vonzzák őket. A kecskedarázs kolóniában él, melyet a királynő alapít. A kolóniában a munkásdarazsak végzik a legtöbb munkát, beleértve a fészek építését, a lárvák gondozását és a táplálék gyűjtését. A fészek általában a föld alatt található, és a munkásdarazsak által rágott fadarabokból és növényi rostokból készül. De szívesen beköltöznek tetőtérbe, eresz alá, és faágakra is építenek fészket.

A lódarázs nagyban eltér a többi darázsfajtától, mérete akár kétszer-háromszor akkora is lehet, mint az átlagos darazsaké. Színe a sárga mellet akár rozsdabarna is lehet. Fokozottan érvényes rájuk, hogy ne próbálják meg házilag irtani őket, vagy lecsapni, mert rendkívül agresszívak és támadnak. A lódarázs (Vespa crabro) a redősszárnyú darazsak (Vespidae) családjának legnagyobb méretű európai képviselője. Tekintélyes méretei, zajos röpte és fájdalmas, komoly duzzanatot okozó szúrása miatt sokan tartanak ettől a rovartól. Mivel más ízeltlábúakkal táplálkozik, komoly károkat tud okozni a méhészetek állományában is.
Alapvetően eurázsiai elterjedésű, de Észak-Amerikába is betelepítették. Jellegzetes darázsmintázatot visel. Társas életű rovar, melynek kolóniái tavasztól késő őszig aktívak. A közös munkával felépült darázsfészkek télire kiürülnek, a dolgozók, a herék elpusztulnak és csak a megtermékenyített királynők telelnek át, hogy a következő évben új családot alapíthassanak.
Milyen esetekben hívja a szakembert segítségül?
Amennyiben megtalálta a darázsfészket, és szeretné, ha a mindennapjai nyugodtan telnének. Legyen a fészek akár látható, vagy rejtett helyen nyugodtan forduljon szakemberhez, önállóan ne próbálja meg eltávolítani a fészket, mert a kiáramló darazsak együttes támadása nagy veszélyt jelent a testi épségre. A szem számára nem látható, tehát rejtett fészeknél a darazsak vonulása látható, akár a ház homlokzatán, ahogy eltűnnek a gerendák között. Ilyenkor feltételezhetően a gerendák között már jókora fészek került a darazsak által kiépítésre. Ebben az esetben azért lehetnek különösen veszélyesek a darazsak, mert a fészek méretét nem látjuk. Nem tudjuk, mekkora lakhelyük lehet a falban, szigetelésben, tetőtérben. Mikor megzavarjuk őket a házi irtás során használt vegyszerrel, könnyen lehet, hogy csak felbosszantjuk őket, mert lehet, hogy több százan vannak már. Ez esetben mindenképp ajánlott szakemberre bízni a munkát, aki engedélyköteles profi irtószerekkel, védőruházatban megoldja a teljes kas irtását. Ha látható, és még csak nemrég kezdett épülni a sejt, úgy amennyiben késztetést érez és feltételezhetően pár darab darázzsal kell csak elbánni, úgy a boltban beszerezhető darázsírtó szerekkel meg lehet kísérelni a darázsfészek irtását. Amennyiben ránézésre a fészek mérete meghaladja a bolti aeroszolok képességét, vagy Ön allergiás a csípésükre, esetleg nem szeretne velük kapcsolatba lépni, úgy minden esetben hívjon szakembert!
A darazsak sok kellemetlenséget okoznak nekünk, de mindemelett meg kell említenünk a környezetre tett jótékony hatásukat is. A darazsaknak fontos szerepük van az ökoszisztémában. Mint ragadozók, segítenek a rovarpopulációk szabályozásában, beleértve a kártevőket is. Ezenkívül a nektárfogyasztásuk révén beporzóként is működnek, hozzájárulva a növények szaporodásához.

Darázsírtás szakember által.
Milyen módszerekkel dolgozunk?
A darázsirtást kétféle módszerrel végezzük. Látható fészek esetén elég lehet az irtószeres kezelés, rejtett fészek esetében viszont nagynyomású porozógéppel is dolgozunk. A port a résbe juttatva a darazsak fészkét, útvonalát porozzuk, így a fészek irtószer behordással akkor is elpusztításra kerül, ha a fészek nem is látható.
Mikor ne ugorjunk neki a darázsirtásnak házilag?
Amennyiben a fészek nehezen megközelíthető van, nem látható helyen pl: falban, plafonban, padláson van. Ekkor azért nem javasoljuk, mert ahogy korábban írtuk nem látható, hogy mekkora fészkekkel van dolgunk, és a boltban kapható irtószer lehet, hogy nem lesz elegendő, csak felbosszantjuk az amúgy is harcias darazsat, és életveszélyes lehet így nekiállni.
Amennyiben kisebb a fészek, és látható is, akkor meg lehet próbálni, de így is javasoljuk a beöltözést, mert bár békések a darazsak, ha békén vannak hagyva, de amit veszélyt, támadást éreznek, agresszívan védelmezni fogják fészküket.
Jótékony darázsfaj:
Fürkészdarázs: Főleg azért lett az ember jó barátja, mert petéit a rovarok petéibe, vagy lárváiba, hernyóiba rakja le. A fürkészdarázs petéi így más rovarok hernyójában élősködik. A hernyók megölésével pedig megakadályozza a gazda hasznon növényein történő kártevők elszaporodását.